Justyna Hołosyniuk. Nauka języka francuskiego

Francuski. Mapy językowe – recenzja książki

A

Francuski. Mapy językowe” to trzecia pozycja, którą napisałam dla wydawnictwa Preston Publishing.

Tym razem jest to książka do nauki słownictwa, ale w formie innej niż ta, do której jesteś przyzwyczajona/przyzwyczajony. Jest to zbiór map językowych z ćwiczeniami. Mapy zbudowane są ze skojarzeń, a te mogą prowadzić do miejsc, o których Ci się nawet nie śniło. (rire)

Co znajduje się w książce

Książka podzielona jest na 13 bloków tematycznych. W każdym bloku jest po 4-5 rozdziały, co przekłada się na 66 map językowych! Naprawdę jest w czym wybierać!

Każdy rozdział składa się z dwóch stron. Po jednej stronie znajduje się mapa z głównym hasłem pośrodku. Od niego odchodzą słowa, zwroty i wyrażenia, które mi się z tym hasłem skojarzyły. Skojarzenia są bardziej lub mniej oczywiste, więc słownictwo, które widnieje na mapie zahacza o różne dziedziny. W ten sposób uczysz się słówek w szerszym kontekście.

Spójrz na mapę Rouge. Mamy tutaj hasła związane z kolorem czerwonym, które dotyczą jedzenia, sportu, pieniędzy, kosmetyków czy ciała. Są też wyrażenia idiomatyczne. Czym chata bogata. (rire) Na pewno nie będziesz się z tą książką nudziła/nudził.

Zauważ też, że niektóre hasła na mapie zostały opatrzone rysunkami, co ułatwi Ci ich zapamiętywanie. 

Po drugiej stronie znajdują się ciekawostki językowe, fonetyczne, gramatyczne czy kulturowe, oraz ćwiczenia.

Muszę przyznać, że nie było łatwo zawrzeć w tych ćwiczeniach jak największej liczby haseł pojawiających się na danej mapie. Trochę musiałam się nagłówkować. (rire)

Na końcu każdego rozdziału znajdują się odpowiedzi. Jest to duże ułatwienie. Nie trzeba szukać ich na końcu książki, gubiąc się przy tym sto razy. Tylko pamiętaj: nie podglądaj, nie oszukuj. (rire)

Po przerobieniu danego bloku tematycznego przychodzi czas na test. Są to dwie strony (na zdjęciu pokazana jest tylko jedna) wypełnione po brzegi ćwiczeniami, które pozwolą Ci sprawdzić, na ile przyswoiłaś/przyswoiłeś dane słownictwo.

A teraz rzuć okiem na spis streści. Czy jest jakiś blok czy rozdział, który Cię zainteresował? Od siebie polecam tematy nieco mniej oczywiste jak la Mort, la Religion, la Guerre, la Liberté czy le Temps.

Na końcu książki znajdują się krzyżówki, po jednej do każdego bloku. Idealny sposób na szybką powtóreczkę. Znajdziesz też puste arkusze, których możesz użyć do tworzenia własnych map językowych. 

Dla kogo są Mapy językowe

„Francuski. Mapy językowe” to książka dla osób, które chcą:

  • poszerzyć słownictwo i mieć przy tym trochę frajdy,
  • poznać ciekawostki językowe, gramatyczne, fonetyczne i kulturowe,
  • wypróbować metodę mapowania myśli, czyli uczyć się bardziej efektywnie poprzez skojarzenia

Książka jest dla osób na poziomie A2-B2, ale myślę, że momentami może zaskoczyć również osoby na poziomie C1.

Podczas pisania książki skupiłałam się przede wszystkim na słownictwie, więc nie znajdziesz w niej jakiś bardzo skomplikowanych gramatycznie zdań.

Jak pracować z książką

Nie jest to typowy podręcznik do nauki słownictwa. To zbiór skojarzeń, który ma Ci pozwolić na poszerzenie słownictwa z różnych obszarów na raz. Ma rozbudzić Twoją ciekawość i być inspiracją do tworzenia własnych skojarzeń z danym hasłem. To podmuch wolności w Twojej nauce słówek. (rire)

Najpierw czytasz hasła na mapie, analizujesz je i zapamiętujesz nowe słowa – skojarzenia i rysunki mają Ci w tym pomóc. Jeśli masz ochotę dopisujesz własne hasła. Następnie robisz ćwiczenia, by przećwiczyć dane słownictwo w kontekście.

Jak sprawdzić, czy Mapy językowe są dla mnie

Na stronie wydawnictwa Preston Publishing ściągniesz plik PDF z 3 mapami LE PRINTEMPS, LA LIBERTÉ i L’ART. Zrób choć jedną i po prostu sprawdź, jak się czujesz z zawartym tam materiałem.

Gdzie można kupić książkę

Książka dostępna jest tylko w formie papierowej. Możesz kupić ją na stronie wydawnictwa Preston Publishing, a także w księgarniach internetowych i stacjonarnych.

A jeśli już ją u siebie, to z tego miejsca chcę Ci bardzo podziękować za zaufanie. Mam nadzieję, że praca z nią przyniesie Ci dużo korzyści, a jak trafisz na słówko, które wywoła uśmiech na Twojej twarzy, pomyśl o mnie ciepło. (rire)

Jeśli znasz kogoś, kogo Mapy językowe mogłyby zainspirować do kreatywnej nauki słówek, prześlij mu tę recenzję. Merci mille fois !

PS Jestem również autorką dwóch innych książek:

Obserwuj

Wyszukiwarka

Popularne wpisy